ZAMIENNIKI CUKRU – FRUKTOZA – NIEKONIECZNIE OZNACZA ZDROWIE

Są różne opinie na jej temat. Przedstawię je Wam, pozostawiając decyzje o jej stosowaniu.
To cukier prosty, który w naturze można znaleźć w owocach (stąd potoczna jej nazwa – cukier owocowy), sokach owocowych i miodzie.
Poza tym fruktoza występuje w postaci sacharozy, czyli białego cukru spożywczego (składa się na niego razem
z glukozą), oraz syropu glukozowo-fruktozowego, znanego także jako kukurydziany (fruktoza składa się na niego w 42 proc.), który znajduje się w składzie praktycznie każdego produktu – od cukierków i napojów gazowanych po… chleb
i wędliny.
Cukier owocowy może być też ukryty w produktach
z dodatkami oznaczonymi na etykietce symbolem „E”: E420: sorbitol, E473 i E474: estry węglowodanów, E491-E495: estry sorbitanu mogące uwalniać sorbitol.
Czy fruktoza to dobry substytut glukozy dla diabetyków?
Fruktoza powszechnie jest uważana za idealny substytut glukozy w diecie diabetyków: ma niski indeks glikemiczny (IG fruktozy = 20, dla porównania, IG sacharozy = 70), jest słodsza od cukru i co najważniejsze – jej wykorzystywanie przez organizm człowieka odbywa się bez udziału insuliny.
Metabolizm fruktozy
Fruktoza, zamiast bezpośrednio trafić do krwiobiegu, ulega metabolizmowi w wątrobie, a konkretne przetworzeniu
w glukogen i tłuszcze. Wydawałoby się to pozytywem, gdyby nie fakt, że ubocznym produktem przekształcania fruktozy jest kwas moczowy. Jeśli na stałe zamienimy sacharozę na fruktozę, to na stałe również podniesiemy poziom kwasu moczowego we krwi. Ten ostatni natomiast przekłada się m. in. na wzrost ciśnienia, ryzyko wystąpienia miażdżycy, stwardnienia tętnic czy udaru. Co więcej, nadmiar fruktozy oznacza nasilenie produkcji trójglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych, które odkładają się w wątrobie.
To może skutkować niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, zwłóknieniem wątroby czy zespołem metabolicznym.
Warto także pamiętać, że wzrost poziomu wolnych kwasów tłuszczowych przyczynia się do insulinoooporności.
Zatem jest zdecydowanie więcej przeciwwskazań co do jej stosowania niż wskazań.
Odkładanie się kwasu moczanowego zwiększa też ryzyko kamicy nerkowej oraz zapalenia stawów, dny moczanowej, artretyzmu etc. Powinny więc unikać jej osoby, które są owymi schorzeniami zagrożone lub już na nie cierpią.

Syrop glukozowo – fruktozowy jest powszechnie wykorzystywany m. in. w produkcji napojów bezalkoholowych, przetworów owocowo-warzywnych, do wyrobów piekarskich i cukierniczych, słodyczy, ale także produktów mlecznych – wymienia Beata Jabłonowska – Lietz z Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Fruktoza w a odchudzanie
Fakt, że fruktoza ma niski indeks glikemiczny, dostarcza mniej kalorii może wydawać się kapitalnym produktem w diecie odchudzającej. Okazuje się, że niestety… To, że insulina nie jest wydzielana bezpośrednio do krwi nie jest jednoznacznym pozytywem. Dlatego, że brak insuliny powoduje brak wydzielania leptyny i utrzymaniu wysokiego poziomu greliny. Wyjaśnijmy to. Otóż, grelina jest hormonem głodu, stymulującym organizm do przyjmowania pożywienia. Natomiast leptyna jest hormonem wydzielanym przez tkankę tłuszczową, który informuje o tym, że organizm jest syty.

Ich stężenia we krwi są regulowane stężeniem insuliny; gdy jest ono niskie, produkcja leptyny nie następuje, a produkcja greliny nie słabnie. W efekcie nie odczuwamy sytości, nadal jesteśmy głodni, a szansa, że sięgniemy po niezdrową przekąskę, znacznie wzrasta. A przecież nie ma chyba nic trudniejszego na diecie odchudzającej niż walka z uczuciem głodu.

Fruktoza w żywności
Powstaje pytanie: czy to znaczy, że owoce i miód są zagrożeniem dla nas? Nie. Dlaczego? Bowiem fruktoza występuje naturalnie zawsze wraz z wieloma witaminami, składnikami mineralnymi, antyoksydantami i błonnikiem. Poza tym w owocach jest jej niewiele.

Wniosek? Cóż, okazuje się, że niski indeks glikemiczny fruktozy jawi się jako jedyny pozytyw tego produktu.
Tak więc unikajmy produktów gotowych, w których nagminnie jest stosowana; czytajmy uważnie etykiety dot. składu kupowanych produktów spożywczych. Niech to stanie się naszym stałym nawykiem.
Stosowanie fruktozy nie oznacza zdrowia, przeciwnie – jest ona szkodliwym produktem, którego nie należy spożywać.
Są inne cenne naturalne produkty słodzące, o których piszę w kolejnych artykułach.