MIGDAŁY – WŁAŚCIWOŚCI I WARTOŚCI ODŻYWCZE

Nie wiem, jak Wy, ale ja cenie sobie bardzo migdały, uważam jednak, że nie są dość propagowane w zdrowej roślinnej diecie, czy tez diecie w ogóle. Tak więc postanowiłam zająć się migdałami.
To nasiona migdałowca, a nie orzechy, jak często się uważa. Słodkie migdały pochodzą z Bliskiego Wschodu i posiadają fantastyczne właściwości odżywcze.

WARTOŚCI ODŻYWCZE:

100g – 579/590 kalorii
białko – 21,15/ 21,40 g
tłuszcz – 49,93/52,52g
węglowodany – 21,55g ( w tym cukry proste – 4,35g
błonnik – 12,5/9,99 g
NNKT – nienasycone kwasy tłuszczowe;

Witaminy:

Tiamina – 0,205/0,191 mg
Ryboflawina – 1,138/0,711mg
Niacyna – 3,618/3,500mg
B6 – 0,137/0,115mg
Kwas foliowy – 44/49
B2 – 1.138 mg/100g; witaminy z grupy B wpływają na mocne włosy i paznokcie, stymulują także ich wzrost
E – 25.63/100g; zw. „witaminą młodości”
chroni przed działaniem szkodliwych rodników tlenowych odpowiedzialnych za starzenie się organizmu
A – 2,7;
– minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód,
cynk;
– zapobiegają chorobom układu sercowo – naczyniowego,
cukrzycy;
– polecane na nudności i zgagę w czasie ciąży ze względu
na zawartość kwasu foliowego niezbędnego do rozwoju
dziecka;
– działają antystresowo, bowiem zawierają spore ilości magnezu oraz witaminy z grupy B i NNKT – które wspomagają pracę układu nerwowego, poprawiają. pamięć, koncentrację;
– poprawiają poziom odpowiedzi na insulinę i obniżają poziom złego cholesterolu LDL w stanie przedcukrzycowym; tym samym redukują ryzyko powstania cukrzycy typu 2 – wyniki badań naukowców z Loma Linda University w Kalifornii w USA
(„Journal of the American College of Nutrition” 2010 r.)
W ich badaniach wzięło udział 65 osób ze stanem przedcukrzycowym (czyli takim, w którym poziom cukru utrzymuje się między 100 a 125 mg%).
Połowa osób została przydzielona do grupy kontrolnej, która była na zbilansowanej diecie, natomiast druga otrzymywała migdały, które stanowiły 20 proc. dostarczanych dziennie kalorii.
Jakie były wyniki badań?
Po 4 miesiącach okazało się, że u osób, które spożywały te słodkie orzechy, obniżyło się stężenie cholesterolu LDL i zmniejszył się poziom odporności na insulinę.
Warto podkreślić, że migdały mają niski indeks glikemiczny – IG = 15, toteż mogą je spożywać diabetycy.
Ponadto migdały są drugim po fistaszkach najbogatszym źródłem białka wśród orzechów. Dlatego powinni spożywać je wegetarianie. Z kole ze względu na zawartość
argininy – aminokwasu poprawiającego wydolność mięśni, powinni po nie sięgać sportowcy.
Migdały ponadto poleca fitoterapia na choroby układu
moczowego (m. in. obecność kamieni nerkowych, zwężenie cewki moczowej), na choroby dróg żółciowych, także wykrztuśnie w schorzeniach oskrzeli, ponadto na chrypkę, suchy kaszel.

Zastosowanie w kosmetyce

– olejek migdałowy – regenerujący, nawilżający;
– kwas migdałowy, pozyskiwany z gorzkich migdałów;
jest to jeden z najcenniejszych kwasów AHA – stosowany w medycynie estetycznej: leczenie trądziku, fotoagingu, usuwanie przebarwień, a to ze względu na jego działanie antybakteryjne, odbarwiające i przeciwstarzeniowe.

Migdały w mojej kuchni

Stosuję migdały w różnorodny sposób, m.i n. : jako przekąskę, sporządzam mleko migdałowe, pasty, kotlety, zapiekanki, pasztety, jako składnik deserów. Dodaje do owsianek wraz ze świeżymi owocami. Są bardzo sycące i po takim porannym posiłku jestem syta do godzin popołudniowych.
Ale ponieważ nie są tłuste, słabo się sklejają w jednolita masę, toteż do past, kotletów, zapiekanek trzeba zawsze dodać elementy wiążące, typu: płatki owsiane, czy inne, kasze, ryże.
Oczywiście, są kapitalnym dodatkiem do ciast, wszelkich deserów, sałatek owocowych i warzywnych.