STEWIA

Określana jest też mianem zioła słodowego lub miodowego,
w Ameryce Środkowej i Południowej jest znana od wieków jako środek słodzący. Za jej słodki smak odpowiedzialne są glikozydy stewiolowe – związki, które występują w liściach
i łodygach stewii.

Jedna łyżeczka sproszkowanych liści stewii odpowiada szklance cukru. Jednak mimo to nie jest kaloryczna i nie powoduje próchnicy.

Stewia należy do grupy tzw. słodkich białek, które są związkami pochodzenia naturalnego. W związku z tym stewia jest alternatywą nie tylko dla cukru, lecz także dla sztucznych środków słodzących.
Właściwości zdrowotne:

Obniża ciśnienie krwi, nie podnosi poziomu cukru we krwi,
Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, wspomaga gojenie ran, skaleczeń i zadrapań, działa kojąco przy problemach żołądkowych,

Do 2010 roku podejrzewano, że glikozydy stewiolowe mogą być rakotwórcze i mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

W tym samym roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał, że stosowania stewii jest bezpieczne.

W związku z tym 11 listopada 2011 r. Komisja Europejska oficjalnie uznała stewię za dodatek do żywności o numerze E960, przy czym ustalono dopuszczalne dzienne spożycie (ADI – Acceptable Daily Intake) 4 mg na kilogram masy ciała.

Komisja Europejska uznała bowiem, że istnieje ryzyko przedawkowania stewii. Warto wiedzieć, że dzienna dawka słodzika może być przekraczana również za sprawą kosmetyków, w skład których wchodzi stewia.

Stewia jest bezpieczna dla osób chorych na fenyloketonurię.
Ponadto badania pokazują korzystne działanie stewii przy nadciśnieniu i cukrzycy.

Stewię można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub niektórych sklepach internetowych. Jest ona dostępna
w postaci świeżych liści, skoncentrowanych wyciągów
w proszku lub w tabletkach i płynie. Ceny słodzika wahają się od 20 do 50 zł.

W Polsce stewię można hodować samodzielnie – sadząc ją
w połowie maja w ogródku lub uprawiać cały rok
w doniczkach.
Jesienią liście stewii robią się słodsze, dlatego zbiór najlepiej przeprowadzać w drugiej połowie września lub na początku października.
Jak stosować? Tak jak inne słodziki naturalne, a więc m. in. do deserów, soków, koktajli, jako dodatek do mlek roślinnych, sałatek owocowych, słodkich serków wegańskich.