ZAMIENNIKI CUKRU – CUKIER KOKOSOWY

Czas na cukier kokosowy, który posiada wiele wartości pokarmowych.
Palma kokosowa nazywana jest „drzewem życia”, „drzewem, które zaspokaja wszystkie potrzeby” i „drzewem o tysiącu zastosowań”. Zwłaszcza ta ostatnia nazwa jest bardzo celna – pień i liście można wykorzystać na wiele sposobów.
Owoc służy jako pożywienie, natomiast ze świeżego soku pąków kwiatowych palmy kokosowej robi się… cukier.

Sok z pąków kwiatowych bogaty jest w antyoksydanty, aminokwasy, witaminy (głównie z grupy B oraz witaminę C), minerały (m. in. magnez, żelazo, potas, cynk), kwas octowy i naturalne drożdże. Zawiera enzymy, które spowalniają wchłanianie cukru do krwi.

Wartość odżywcza cukru kokosowego

Energia [kcal/100 g] – 381
Białko [g/100 g] – 1,1
Tłuszcz [g/100 g] – 0,4
Węglowodany [g/100 g] – 93,4
Cukier kokosowy zawiera 70-79% sacharozy oraz glukozę i fruktozę (od 3 do 9% każdego z obu monocukrów).
Różnice w składzie wynikają z odmiany i wieku drzewa oraz sposobu odparowywania soku. Ze względu na sporą ilość kalorii, niewiele niższą niż w białym cukrze, może być stosowany jedynie okazjonalnie nie tylko przez diabetyków, pamiętajmy więc o tym zastrzeżeniu.
Pod wpływem ciepła kokosowy sok zmienia swój kolor oraz formę – końcowym produktem tego procesu jest właśnie nierafinowany cukier. Ma lekki posmak karmelowy i kokosowy, szczególnie cenny dla smakoszy deserów.

Według Instytutu Badawczego Żywności i Żywienia Republiki cukier kokosowy ma jeden z najniższych indeksów glikemicznych (IG) spośród wszystkich naturalnych słodzików – 35.
Dla porównania IG dla cukru rafinowanego to 68, trzcinowego – 61, miodu – 48, a agawy – 40. Im niższy indeks glikemiczny, tym stabilniejszy poziom cukru we krwi.

Według innych źródeł – np. Uniwersytetu w Sydney – IG cukru z kokosa równa się 54. Nadal jest to jednak wartość niższa od indeksu glikemicznego zwykłego białego cukru rafinowanego, którego IG wynosi 68.

Jest to produkt w 100 proc. naturalny – nie zawiera sztucznych dodatków, jest nierafinowany i niebielony. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci. Wzmocni osoby osłabione.
Pamiętajmy jednak, że jest dość kaloryczny – 100 g zawiera 380 kcal (dla porównania zwykły cukier ma ok. 400 kcal/100g). A więc wartość obu jest zbliżona.
W sklepach dostępny w postaci kryształków i kostek, rzadziej jako płyn. Tańszy w handlu internetowym.

Zastosowanie

Cukier kokosowy jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym: do wypieków, wyrobów cukierniczych oraz jako substancja słodząca. Nie jest poddawany procesowi rafinacji, dzięki czemu nie zawiera sztucznych barwników i posiada wysoką zawartość składników mineralnych.
Może być stosowany przez diabetyków – pozwala ustabilizować poziom glukozy we krwi.
Cukier kokosowy nadaje się do codziennego użytku w kuchni: do słodzenia kawy i herbaty, do wyrobu ciastek, wypieków oraz koktajli. Sprawia, że dania nabierają niepowtarzalny smak i aromat, charakterystyczny dla kokosa.
Cukier z palmy kokosowej z powodzeniem zastępuje posypkę na wypiekach i doskonale komponuje się z daniami orientalnymi.
Pamiętajmy jednak o umiarze! Cukru kokosowego, jak i każdego innego nie należy nadużywać. Umiar jest kluczem do sukcesu w dbaniu o zdrowie.