ZAMIENNIKI CUKRU – SYROP KLONOWY Kanadyjskie Płynne Złoto

Uzyskuje się poprzez odparowanie wody obecnej w soku z pnia klonu (stanowi ona około 99% objętości wyjściowej).
Ma bursztynową barwę i idealnie gęstą, lejącą konsystencję. Tradycyjną produkcją zajmowali się Indianie zamieszkujący Amerykę Północną. Do soku gromadzonego w ceramicznych naczyniach wrzucali rozgrzane kamienie. Stąd znany nam, lekko „przypalony” smak syropu.

Właściwości zdrowotne:
Posiada aż 54 ważkie dla zdrowia składniki.
Zawiera: witaminy z grupy B: B12, B6, ponadto: cynk magnez, wapń, potas, mangan, niewielkie ilości żelaza i selenu, zawiera także kilkadziesiąt związków o działaniu przeciwutleniającym. Te ostatnie chronią komórki organiczne, zapobiegając chorobom wywołanym przez wolne rodniki tlenowe, typu: nowotwory, cukrzyca typu II.

Zastosowanie:
Syropem klonowym z powodzeniem możemy zastąpić
w codziennej diecie cukier czy też słodziki.
Charakterystyczny zapach i słodki smak nadają mu niezwykłych dla podniebienia właściwości, które idealnie współgrają z jego prozdrowotnym zastosowaniem.

Wprowadzając syrop klonowy do codziennej diety zyskamy na smaku i zdrowiu, gdyż jest on nazywany często „naturalnym cukrem”. Idealnie nadaje się jako polewa do gofrów, naleśników, sosów, a także tostów francuskich. Współgra również z płatkami śniadaniowymi, mlekiem i jogurtami. Jest ciekawym składnikiem sosów do sałatek, znakomicie komponuje się z warzywami. Z powodzeniem możemy doprawić nim mięso i ryby. Stosowany również jako dodatek do drinków.

Dodatkowo syrop klonowy jest.. naturalnym afrodyzjakiem :). Śmiało może konkurować z szampanem czy lubczykiem, które również zaliczają się do tej grupy wpływając na ośrodki seksualne.

Przechowywanie:

Po otwarciu najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu. Nie przejmujmy się, jeśli na powierzchni pojawią się drobne kryształki, gdyż są one wynikiem wytrącania cukru, co jest naturalnym procesem. Po podgrzaniu syrop powróci do swojej pierwotnej konsystencji.
Syrop klonowy jest wartościowym zamiennikiem cukru. Należy go jednak stosować z umiarem, gdyż zawiera spore ilości sacharozy – ok. 52 – 75%.
Nie jest polecany dla diabetyków, gdyż posiada wysoki indeks glikemiczny IG = 65. Nie polecany także dla odchudzających się ,bowiem 100g = 270 kcal. Cukier natomiast 100g = 400 kcal.
Przydatność do spożycia – 18 miesięcy.