OWOCE MORZA

Na początku kilka bazowych informacji dot. bohaterów dzisiejszego wykładu. Nie obawiajcie się Państwo, to nie będzie wykład z zoologii, nie. Ale kilka faktów, które warto znać.

TEST:

Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody (zielonkawa i mętna). Po kilku godzinach woda będzie przejrzysta i czysta — oczyszczona z glonów i wszelkich bakterii. To samo dzieje się w naturalnym środowisku życia tych stworzeń — wtedy wszystkie toksyny, związki chemiczne, bakterie chorobotwórcze, pasożyty i wirusy zostają przez nie wchłonięte i pozostają w organizmie małża, ostrygi czy krewetki.

Inne owoce morza to padlinożercy — na przykład homar.

Posiada on specjalne czułki, którymi na odległość wyczuwa rozkładające się resztki. Potrafi nawet zakopać martwą rybę, jeżeli jej całej nie zje, żeby zostawić ją sobie na później.

W ten sposób w 1991 roku w Peru wybuchła epidemia cholery, podczas której zachorowało 100 tysięcy osób.

Obecność przecinkowca cholery wykryto również w Zatoce Gdańskiej.

Największa epidemia cholery w Stanach Zjednoczonych wybuchła w Luizjanie w 1986 roku i trwała trzy miesiące, od sierpnia do października. Okazało się, że zarażone osoby jadły między innymi kluski ryżowe z krewetkami, zupę z małży lub solone krewetki z warzywami.

Badania wskazują, że owoce morza kumulują rtęć, która później przedostaje się do organizmu konsumenta, odkładając się głównie we włosach.

U osób często spożywających owoce morza odnotowano dużo wyższe poziomy rtęci. Ten metal ciężki jest silną neurotoksyną i nawet w małych dawkach jest bardzo niebezpieczny.

Dotyczy to także innych metali ciężkich: ołowiu, kadmu, miedzi, które często zanieczyszczają plankton będący pokarmem dla małży czy ostryg.

Zazwyczaj są to omułki, przegrzebki oraz rzadsze gatunki małżów, okrzemki.

Objawy zatrucia trudno powiązać ze zjedzonym posiłkiem, ponieważ pojawia się amnezja, kłopoty z wysławianiem się, dezorientacja, czasem także śpiączka. Dlatego też choroba nazywana jest amnezyjnym zatruciem mięczakami.

Zatrucie nie tylko uszkadza mózg, ale także niszczy nerki, ponieważ kwas domoikowy jest przez nie usuwany. Okazuje się też, że niszczący wpływ na nerki mają o wiele niższe stężenia kwasu niż te, które uszkadzają mózg.

Jak oczyścić kalmary?

Choć w sklepach można znaleźć je już oczyszczone i pokrojone, czasem warto sięgnąć po świeże sztuki. Dowiedz się, jak oprawić świeże kalmary!

1.
Przygotuj: kalmary, rękawiczki, ostry nóż, miskę.

2. Kalmary
opłucz dokładnie pod bieżącą wodą i osusz papierowym ręcznikiem.

3. Załóż rękawiczki. Rękami
chwyć głowę kalmara (ta część z oczami i mackami) i mocno pociągnij. Nie wyrzucaj głowy – jeszcze się przyda!

4. Wsadź palce do płaszcza kalmara, przejedź nimi wzdłuż krawędzi, odrywając wnętrzności od tuby. Następnie
wyciągnij środek.

 

5. W pustej tubie wymacaj palcami twardą płytkę. To chitynowa płytka, która usztywnia płaszcz – wyciągnij ją.

6. Przy pomocy noża natnij bardzo płytko
skórę na tubie a następnie ściągnij ją palcami razem z płetwami. Tubę opłucz i osusz.

7. Sięgnij po głowę –
nożem odetnij macki, tnąc poniżej oczu. Macki wywróć na lewą stronę i wyciągnij ze środka dzióbek. Gotowe!